Lato to nic innego jak wycieczki, podróże i chęć spędzenia jak najwięcej czasu aktywnie na świeżym powietrzu. Miłośnicy rowerowych wycieczek jak co sezon stają przed dylematem. Jak bezpiecznie przewieźć rowery swoim autem.  Coraz popularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o transport rowerów samochodem jest wykorzystanie bagażnika rowerowego na hak. Jest to sposób bardzo wygodny, lecz trzeba uważać. Bagażnik rowerowy na hak zasłania tablicę rejestracyjną i w związku z tym narażamy się na mandat. Częstym sposobem kierowców jest przełożenie tylnej tablicy rejestracyjnej, do ramki w bagażniku. Niestety również za to grozi mandat. Rozwiązaniem jest wyrobienie dodatkowej trzeciej tablicy rejestracyjnej. Jak to zrobić? Czytaj dalej.

Bagażnik rowerowy na hak. Dodatkowa tablica i oświetlenie.

Trzecia tablica rejestracyjna konieczna jest do montażu bagażnika rowerowego na hak. Polskie prawo drogowe wymaga, aby wszystkie dwie tablice rejestracyjne były na swoim miejscu i dobrze widoczne. Do tego konieczny jest bagażnik, który posiada specjalne miejsce na tablicę rejestracyjną. Dlatego wybieraj bagażniki na hak z górnej półki. Zamocowanie trzeciej tablicy na sznurkach czy taśmie klejącej to nadal łamanie prawa. Platforma rowerowa umieszczona na haku zasłania nie tylko naszą rejestracje jak i tylne światła naszego pojazdu. Jest to kolejny powód, za który możemy dostać mandat. Rozwiązanie? Szukaj platform rowerowych z listwą świetlną. Dzięki temu będziesz mieć całe wymagane oświetlenie i żaden mandat nie będzie Ci grozić.

Bagażniki rowerowe na hak z oświetleniem i ramką na rejestrację znajdziesz TUTAJ.

platforma rowerowa na hak Amos 4 rowery

Wyrobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej krok po kroku.

Wyrobienie dodatkowej trzeciej tablicy rejestracyjnej jest możliwe dopiero od 1 stycznia 2016 r. co może trochę dziwić, dlaczego tak ważna zmiana nastąpiła tak późno. Do tej pory w pełni legalne przewożenie rowerów mogło się odbywać tylko przez wykorzystanie bagażników dachowych.

Trzecią dodatkową tablicę rejestracyjną można wyrobić w wydziale komunikacji właściwym dla danego pojazdu. Adresy wydziałów komunikacji możesz znaleźć tutaj.

Uwaga! Do wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej konieczne jest to, aby Twoje auto posiadało rejestrację z nowym oznaczeniem (flaga Unii Europejskiej). Jeśli posiadasz czarne tablice lub z flagą Polski musisz przerejestrować pojazd na nowe oznaczenia.

Wymagane dokumenty do wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej:

  • Wniosek, który możesz pobrać na stronie BIP, lub na stronie właściwego wydziału komunikacji.
  • Dowód rejestracyjny.
  • Kartę pojazdu (jeśli była wydana).
  • Dowód osobisty lub paszport.
  • Jeśli prowadzisz firmę warto przygotować KRS lub CEiDG.
  • Dowód opłaty za wydanie trzeciej tablicy.
  • Aktualne ubezpieczenie OC.

Ile kosztuje wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej?

Koszt wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej to tylko 53 zł (cena może nieznacznie różnić się w zależności urzędu, w którym składany jest wniosek) który dzieli się na:

  • 40,50 zł – opłata komunikacyjna za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej wraz z opłatą ewidencyjną.
  • 12,50 zł – opłata komunikacyjna za wydanie znaków legalizacyjnych.
  • 17 zł* – opłata skarbowa, jeśli składasz dokument udzielający pełnomocnictwa.

Pamiętaj. Przy sprzedaży pojazdu, właściciel pojazdu zobowiązany jest przekazać również trzecią dodatkową tablicę osobie nabywającej pojazd.

Posiadając bagażnik rowerowy z listwą świetlną 13-pin i trzecią dodatkową tablicą rejestracyjną nie musisz obawiać się mandatu lub innych nieprzyjemności podczas transportowania swoich rowerów.

KONTAKT Z DORADZĄ TECHNICZNYM

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące doboru bagażnika do samochodu skontaktuj się z naszym profesjonalnym doradzcą