Miłośnicy rowerów. Kto z was nie stanął przed dylematem jakim jest powtarzalność tras rowerowych? Zapewne każdy kto oddaje się rowerowym wycieczką. Rozwiązaniem tego problemu jest zabranie swojego roweru do auta i znalezienie nowej trasy. Na rynku jest wiele bagażników rowerowych na hak. Przed dokonaniem wyboru, warto dowiedzieć się jakie funkcje powinien posiadać dobry bagażnik rowerowy na hak i czy odpowiada on naszym wymaganiom. Czytając poniższy tekst, dowiesz się wszystkiego co konieczne przed wyborem właściwego bagażnika na hak.

Na co zwrócić uwagę wybierając bagażnik rowerowy na hak?

Bagażnik rowerowy na hak inaczej zwany platformą rowerową, to bardzo częsty wybór kierowców, jeśli chodzi o przewóz rowerów na krótkie czy długie trasy. Dobrej klasy bagażnik rowerowy musi gwarantować bezpieczeństwo jak i wygodę w jego użytkowaniu. Właśnie zacznijmy od bezpieczeństwa. Rower musi być wykonany z odpowiedniego materiału, aby wytrzymać ciężar rowerów, ale sam nie może ważyć zbyt wiele. Bagażnik rowerowy na hak Amos Giro 4, który jest przystosowany do przewozu 4 rowerów o łącznej wadze do 60 kg. Sama waży 25 kg. Wykonana jest ze stali malowanej proszkowo o odpowiednich parametrach, więc konstrukcja podstawy jest bardzo solidna i wytrzymuje jazdę wraz z obciążeniem nawet po nierównym terenie.

Przy wyborze bagażnika, zwróć uwagę na ilość przewożonych rowerów. W sklepie AUTOBAGAŻNIK.PL, który jest dystrybutorem marki AMOS można znaleźć bagażniki rowerowe na hak, które są w stanie przewieźć od 2 do 4 rowerów. Warto dobrze przemyśleć to, ile rowerów zazwyczaj będziemy przewozić.

platforma rowerowa na hak Amos 4 rowery

Jeśli zależy nam na komforcie podczas długich tras z bagażnikiem na haku, wybierając platformę, która posiada system odchyłu. Jest to funkcja pozwalająca na odchylenie bagażnika, na którym stoją rowery bez ich zdejmowania lub bez konieczności ściągania platformy z haka. Rozwiązanie to przydaje się podczas długich tras, gdzie musimy nie raz zajrzeć do bagażnika. Posiadając w platformie funkcję odchyły nie musisz dostawać się do bagażnika przez siedzenia. Jednym pociągnięciem przechylasz platformę, na której mocno przypięte są rowery. Naprawdę warto ułatwić tak sobie życie.

Przepisy ruchu drogowego jasno mówią, że nasze tylne światła muszą być całkowicie widoczne podczas jazdy. Bagażnik wraz z rowerami niestety w większości zasłania oświetlenie naszego auta. Co wtedy? Szukając odpowiedniego bagażnika, koniecznie w swoich akcesoriach musi posiadać listwę świetlną, najlepiej ze złączką 13- PIN, która gwarantuje wszystkie konieczne światła. Czyli: postojowe, pozycyjne, stop, kierunkowskazy, podświetlenie tablicy rejestracyjnej, światłą cofania i przeciwmgłowe.

Taką platformę na hak znajdziesz tutaj.

Wyświetlanie 1–4 z 9 wyników

Kolejny przepis ruchu drogowego mówi jasno, że tablica rejestracyjna musi być widoczna. Za brak widocznej rejestracji możemy zostać ukarani mandatem nawet do 500 zł.  I tutaj rozwiązanie wydaję się bardzo proste, wystarczy przełożyć tylną tablicę rejestracyjną do specjalnej ramki na naszej platformie. Niestety to rozwiązanie nie jest do końca legalne, ponieważ za przełożenie tablicy rejestracyjnej można również otrzymać mandat. Co w takim razie należy zrobić? Trzeba wyrobić dodatkową 3 tablicę w wydziale komunikacji. Koszt wyrobienia takiej tablicy to ok. 60-70 zł. Dzięki temu na tablica rejestracyjna, będzie na stale umieszczona w specjalnej ramce bagażnika.

Co lepsze? Bagażnik na hak czy na dach?

Jest to odwieczny pytanie. Ile osób tyle zdań na ten temat. Natomiast jedno jest pewne. Jeśli cenisz sobie wygodę i nie masz ochoty na wrzucenie rowerów na wysokość dachu, to bagażnik rowerowy na hak jest idealny dla Ciebie. W przypadku platformy na hak, rower podnosisz max. na wysokość swojego pasa. Jest to ewidentna i niepodważalna zaleta bagażników na hak.

Druga to mniejszy opór aerodynamiczny. Rowery i sam bagażnik umieszczone są bezpośrednio za samochodem i nie generują takiego oporu powietrza jak bagażniki na dach. Co to daje? Na pewno mniejsze spalanie na dłuższych trasach i komforcie podróży przy dużych prędkościach. Nie buja tak autem przy podmuchach wiatru i na pewno nie słychać charakterystycznego szumu podczas jazdy.

Wiele razy zdarzało się tak, że osoby przewożące rowery na dachu nie dostosowały się do max. Wysokości pojazdów mogących wjechać do garażu i uderzały rowerami o niski sufit. Z rowerami umieszczonymi na bagażniku na hak nigdy Ci się to nie wydarzy.

KONTAKT Z DORADZĄ TECHNICZNYM

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące doboru bagażnika do samochodu skontaktuj się z naszym profesjonalnym doradzcą